Strona główna/Aktualności/Pierwsze spotkania z fizyką - zabawy z bąkiem jako wstęp (..)

15 Listopada 2021

Zabawy z bąkiem

Wszyscy uczniowie, który przyszli do szkoły w piątek 12 listopada uczestniczyli w zajęciach pod tytułem „Pierwsze spotkania z fizyką - zabawy z bąkiem jako wstęp do naukowego poznania Wszechświata”. Zaczynając od dziecięcej zabawki - bączka, uczniowie wspólnie z prowadzącymi wykonywali eksperymenty powiązane z ruchem obrotowym. Poznali efekt żyroskopowy, samodzielnie zbudowali układ wykorzystujący zjawisko żyroskopowe, pozwalający na  postawienie płyty CD na jej krawędzi. Przy pomocy globusa i latarki zobrazowali ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi (wyjaśniając pojęcia: dzień, noc, doba) i obiegowy wokół Słońca (pory roku). Sprawdzili, że zjawiska związane z ruchem obrotowym zabawki można uogólnić na Wszechświat. Wykorzystując krzesło obrotowe i ciężarki wykonali doświadczenia pokazujące w jaki sposób można zmieniać prędkość podczas obrotu oraz co ma zrobić kot, żeby spaść na cztery łapy. Zdobyli umiejętność odróżnienia jajka surowego od ugotowanego.