Logotyp jednostki organizacyjnej

Jesteś na: Strona główna / Nasza szkoła / O szkole / Historia szkoły

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3
IM. JANUSZA KORCZKA W CZELADZI

Historia naszej szkoły to również karta historii miasta, grodu o górniczych tradycjach nierozerwalnie związanego z przemysłem węglowym. Nic dziwnego, że fundatorem naszej placówki była załoga Kopalni Czerwona Gwardia, czyli kopalni Saturn.

28 listopada 1965 r. o godz. 10.00 otwarła podwoje dla swoich pierwszych wychowanków. W pierwotnym zamiarze szkoła miała mieć numer 9. Nawiązując do tradycji szkolnictwa na terenie miasta postanowiono szkole wybudowanej przez czeladzkich górników nadać numer 3, dawnej szkoły kopalnianej, która nie odrodziła się po II wojnie światowej. Patronem został Aleksander Zawadzki – inicjator akcji „ 1000 szkół na 1000 – lecie Państwa Polskiego”.

Pierwszym kierownikiem placówki został pan Jerzy Siemaszko, który funkcję tę sprawował do kwietnia 1977 r. Funkcje zastępcy kierownika pełniła pani mgr Kazimiera Bendkowska. Szkoła zasłynęła jako inicjator nowości pedagogicznych, pokazowych zajęć dydaktycznych do celów samokształceniowych rad pedagogicznych na szczeblu miasta i regionu.

W kwietniu 1977 r. stanowisko dyrektora objęła mgr Jadwiga Garbacz. W krótkim czasie placówka stała się szkołą 32 – oddziałową podejmując trud szkoły osiedlowej, przyjmując dzieci z dwóch nowopowstałych osiedli: 35 - lecia PRL i osiedla Składkowskiego. Ilość uczniów wzrosła z 460 do 1025. Dwuzmianowość nauki pogorszyła znacznie warunki pracy, jednak dzięki staraniom władz oświatowych, dyrekcji i grona pedagogicznego sprostano wymaganiom czyniąc z placówki szkołę przyjazną dzieciom i środowisku.

W grudniu 1982 r. uhonorowano nas wręczeniem sztandaru szkoły, ufundowanego ze składek uczniowskich, Komitetu Rodzicielskiego i przy współudziale Zakładu opiekuńczego HPBM „Budohut”. Funkcję wicedyrektora pełniła pani Teresa Jabłońska.

Od września 1990 r. dyrektorem szkoły była pani  mgr Anna Barańska. Wicedyrektorem szkoły były kolejno: pani Teresa Jabłońska, mgr Małgorzata Głowacka i mgr Renata Paluch. W 1995 r. szkoła zmieniła patrona. Został nim Janusz Korczak. Od 2003 r. funkcję dyrektora szkoły pełni pani mgr Renata Paluch, a funkcję wicedyrektora pani mgr Małgorzata Głowacka.

Redakcja strony: Historia szkoły Rejestr zmian

• Podmiot udostępniający informację:Niedbała Magdalena