Depresja u dzieci i młodzieży jak sobie z nią radzić?
Szczególnym okresem rozwoju człowieka jest okres dojrzewania, jest to czas wielkich zmian, które zachodzą zarówno w ciele jak i w psychice nastolatka.
Młody człowiek poddany jest burzy hormonalnej powodującej zmiany nie tylko w wyglądzie ale także w sposobie myślenia.
W tym trudnym czasie ustala stosunek emocjonalny do samego siebie, konfrontuje swoją samoocenę z rzeczywistością co w konsekwencji może być źródłem rozczarowania i frustracji. To wszystko bardzo często doprowadza do obniżenia nastroju i nie radzenia sobie z sytuacjami trudnymi.
Depresja jest stanem charakteryzującym się długotrwale obniżonym nastrojem oraz szeregiem innych objawów psychicznych i somatycznych.
Przyczyny depresji:
Biologiczne: Uwarunkowania genetyczne (częściej chorują dzieci w których rodzinach występuje depresja)
Psychogenne: Indywidualna konstrukcja psychiczna (np. niska samoocena, skłonność do samokrytyki, brak poczucia bezpieczeństwa, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, słabe umiejętności społeczne, depresyjne schematy myślenia (automatyczna skłonność do interpretowania faktów i wydarzeń na swoja niekorzyść)
Środowiskowe: trudna sytuacja rodzinna (rozwód lub separacja, utrata bliskiej osoby, zła sytuacja materialna, alkoholizm i przemoc w rodzinie, problemy szkolne, odrzucenie przez grupę rówieśniczą)
Objawy depresji u dzieci i młodzieży:
- wybuchy złości
- agresja (werbalna, czynna)
- ucieczki z domu
- wagary
- trudności w szkole
- zamknięcie się w sobie
- samookaleczenia
Depresja może również wyrażać się :
- różnego rodzaju bólami
- zaburzeniami łaknienia
- zmęczeniem
- zaburzenia snu (bezsenność, nadmierna senność)
- brak dbałości o wygląd
- prowokujący ubiór
Leczenie:
W łagodnej postaci depresji pomocne mogą okazać się ćwiczenia fizyczne, techniki relaksacyjne omówienie problemów z rodziną i przyjaciółmi.
W przypadku umiarkowanej postaci depresji konieczna może być psychoterapia, która wykorzystuje umiejętności rozwiązywania problemów do zmiany sposobu, w jaki reagujesz na zdarzenia (terapia poznawczo-behawioralna). W cięższych przypadkach depresji stosuje się farmakoterapię (leczenie antydepresantami) połączoną z psychoterapią.
Gdzie szukać pomocy jeżeli podejrzewasz u siebie depresję?
Oto kilka numerów telefonów:
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 (darmowy numer całodobowy)
Telefon zaufania rzecznika praw dziecka 800 121 212 (darmowy numer od poniedziałku do piątku)
W razie pytań, wątpliwości, problemów zachęcamy do kontaktu z psychologiem i pedagogiem za pomocą szkolnego telefonu (573 364 464) lub dziennika elektronicznego.