Strona główna/Aktualności/Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

12 Listopada 2021

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada to Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. By uczcić tę datę, Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu, uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu. Zajęcia zostały zainspirowane fragmentami serialu dokumentalnego „Efekt Domina”, zrealizowanego przez Fundację Dominik Kulczyk. Fundacja wspiera organizacje, których celem jest egzekwowanie i wzmacnianie praw dzieci w codziennym życiu - od walki z handlem dziećmi, przez ochronę przed pracą przymusową, zapewnianie godnych warunków życia, do pomocy w zapewnieniu dostępu do edukacji bez względu na płeć, pochodzenie, wyznanie.
 
 

Wolontariusze obejrzeli reportaż o znajdującym się w Ghanie jeziorze Wolta, na terenie którego dzieci są wykorzystywane do niewolniczej pracy przy łowieniu ryb. Ich właściciele biją je i głodzą, dają im tylko jeden posiłek dziennie. Część dzieci ginie, wykonując zadania ponad swoje siły. Szacuje się, że w niewoli w rejonie jeziora Wolta może być nawet 20 tysięcy dzieci.
 
Wspólne oglądanie reportażu miało na celu zachęcić uczniów do refleksji nad elementami wolności, przejawami wolności, jej granicami i ograniczeniami. Miało też skłonić do namysłu, jak  można realizować własne prawo do wolności, nie naruszając granic wolności innych ludzi.
Zajęcia miały też na celu zwróć uwagę uczniów na to, że prawo człowieka do wolności jest łamane nie tylko w Ghanie, lecz także w Europie, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, że są instytucje, które dbają o przestrzeganie praw człowieka (np. Rada Praw Człowieka ONZ, Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz inne pozarządowe organizacje, które sprzeciwiają się łamaniu tego prawa).
A. Cichoń, B. Lewosz
do góry