Strona główna/Aktualności/Trudny czas - wojna na Ukrainie!

Trudny czas - wojna na Ukrainie!

28 Lutego 2022

Wszyscy bardzo współczujemy ukraińskiemu narodowi. W naszej szkole wszyscy pracownicy zaangażowali się: dają wsparcie naszym ukraińskim uczniom a także uczniom naszej szkoły, którzy potrzebują wsparcia emocjonalnego ponieważ obecna sytuacja jest dla nich niezrozumiała. W związku z tym nauczyciele wykazują się intuicją pedagogiczną, empatią, delikatnością i wyczuciem w czasie lekcji. Rozumieją, że o tej wojnie trzeba z uczniami rozmawiać jeżeli uczniowie tego potrzebują. Rozmowę o wojnie zaczynają od pytania, jak się czujecie, co wiecie na temat wojny, czy chcecie rozmawiać. Jeśli nie, nie zmuszają; ale niejednokrotnie jest taka potrzeba i wtedy pytają, co uczniowie wiedzą o konflikcie i pomagają weryfikować informacje.

Wskazówka dla rodzica.
Rodzicu dlaczego powinieneś rozmawiać z dzieckiem na temat wojny:
- trzeba rozmawiać nawet z maluchami i nie udawać, że tematu nie ma, bo dzieci dyskutują między sobą, widzą obrazki w mediach. Brak informacji od osób, którym ufają, rodzi lęki;
- dzieci młodsze - do 12 roku życia - chronić przed nagłówkami, drastycznymi zdjęciami, nie rozważać przy nich, co się stanie, bo tego nie wiemy; dawać jasny komunikat: jesteś bezpieczny;
- chronić dzieci przed poczuciem bezradności - pokazać, że możemy coś zrobić. Jeśli Twojemu dziecku pomoże narysowanie ukraińskiej flagi, niech to zrobi;
- uczyć okazywania życzliwości ukraińskiemu koledze z klasy;

Rodzicu pamiętaj, że dzieci mogą w tym czasie potrzebować więcej wspólnie spędzonego czasu, wspólnej zabawy, przytulania i czułości.

Wszyscy pamiętajmy, że Tego tematu nie można zostawić bez echa.

Iwona Olszewska - pedagog szkolny
Dominika Ziółkowska - psycholog szkolny