Wolontariat

Koordynatorzy wolontariatu: Beata Lewosz i Agnieszka Cichoń.

03 kwietnia 2024

Szkolne Koło Wolontariatu

Szkolne Koło Wolontariatu wraz z Fundacją Małych Stópek dziękuje całej społeczności szkolnej za okazaną życzliwość i chęć niesienia pomocy.
Ofiarowane środki czystości trafiły do Diecezjalnego Domu Matki i Dziecka w Sosnowcu.
Pomaganie jest fajne ! :-)

10 października 2022

Spotkanie członków Szkolnego Koła Wolontariatu

10 października odbyło się spotkanie członków Szkolnego Koła Wolontariatu. Na podstawie dokumentu „Dzieci na ratunek”, wchodzącego w skład cyklu reportaży fundacji Dominiki Kulczyk, przeprowadziliśmy dyskusje i rozważania na temat empatii, wolontariatu, organizacji charytatywnych i pomagania z dobroci serca.
Koordynatorzy wolontariatu A. Cichoń, B.Lewosz

26 września 2022

Szkolne Koło Wolontariatu wraz z fundacją Redemptoris Missio przystępuje do akcji „Podaj mydło”. Zbieramy mydło w kostkach, które trafi do lekarzy w Afryce. Jeżeli chcą Państwo przyłączyć się do akcji, prosimy by uczniowie przynosili mydła do biblioteki szkolnej. Akcja trwa do grudnia.

Beata Lewosz, Agnieszka Cichoń

7 marca 2022

Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziękuje wszystkim, którzy okazali wsparcie dla chorej Oli.

Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat dla jednej osoby.

Szafowanie dla Oli

Dzięki Wam udało się nam zebrać mnóstwo używanej odzieży, którą przekazaliśmy przedstawicielowi Fundacji ,,Po Pierwsze".

Szafowanie dla OliSzafowanie dla Oli

 

28 lutego 2022

Przed nami kolejne szafowanie !

Tym razem przeglądamy szafy i pomagamy Oli.

Ola to uczennica sosnowieckiej szkoły, która urodziła się z zespołem wad wrodzonych - wrodzone prawostronne skrzywienie kręgosłupa piersiowego (po leczeniu operacyjnym), wrodzone obustronne zwichnięcie stawu biodrowego, u dziewczynki stwierdzono również zanik mięśni kończyn górnych i dolnych oraz niewydolność oddechową. Jest niepełnosprawna ruchowo, porusza się na wózku inwalidzkim, wymaga stałego korzystania z usług terapeutycznych i rehabilitacyjnych.
Jak działamy?
Przynosimy w workach do biblioteki szkolnej: używane ubrania, koce, kołdry, buty, tekstylia, ręczniki...
Akcja trwa do 3 marca 2022 r.
Serdecznie dziękujemy za wsparcie w imieniu rodziców dziewczynki i oczywiście Oli.

Szkolne Koło Wolontariatu

16 grudnia 2021

26 listopada 2021

Zbiórka karmy dla zwierząt.
Duży Samorząd Uczniowski razem ze Szkolnym Kołem Wolontariatu zorganizowali w szkole zbiórkę karmy dla zwierząt w klasach I-VIII. Miło nam ogłosić, że udało nam się zebrać ponad 200 kg karmy (suchej i mokrej) oraz koce i maskotki. Karma została przekazana schronisku dla zwierząt w Sosnowcu Milowicach.
 
Wyniki konkursu zbiórka karmy dla zwierząt:-
I miejsce- klasa II a
II miejsce- klasa VIII a
III miejsce- klasa I a
wyróżnienie- klasa III a.
 
Dyplomy i nagrody zostaną wręczone w Mikołajki Korczakowskie. 

12 listopada 2021

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada to Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. By uczcić tę datę, Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu, uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez opiekunów Szkolnego Koła Wolontariatu. Zajęcia zostały zainspirowane fragmentami serialu dokumentalnego „Efekt Domina”, zrealizowanego przez Fundację Dominik Kulczyk. Fundacja wspiera organizacje, których celem jest egzekwowanie i wzmacnianie praw dzieci w codziennym życiu - od walki z handlem dziećmi, przez ochronę przed pracą przymusową, zapewnianie godnych warunków życia, do pomocy w zapewnieniu dostępu do edukacji bez względu na płeć, pochodzenie, wyznanie.
 
 

Wolontariusze obejrzeli reportaż o znajdującym się w Ghanie jeziorze Wolta, na terenie którego dzieci są wykorzystywane do niewolniczej pracy przy łowieniu ryb. Ich właściciele biją je i głodzą, dają im tylko jeden posiłek dziennie. Część dzieci ginie, wykonując zadania ponad swoje siły. Szacuje się, że w niewoli w rejonie jeziora Wolta może być nawet 20 tysięcy dzieci.
 
Wspólne oglądanie reportażu miało na celu zachęcić uczniów do refleksji nad elementami wolności, przejawami wolności, jej granicami i ograniczeniami. Miało też skłonić do namysłu, jak  można realizować własne prawo do wolności, nie naruszając granic wolności innych ludzi.
Zajęcia miały też na celu zwróć uwagę uczniów na to, że prawo człowieka do wolności jest łamane nie tylko w Ghanie, lecz także w Europie, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, że są instytucje, które dbają o przestrzeganie praw człowieka (np. Rada Praw Człowieka ONZ, Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz inne pozarządowe organizacje, które sprzeciwiają się łamaniu tego prawa).
A. Cichoń, B. Lewosz

28 października 2021

Szkolne Koło Wolontariatu przystępuje do akcji „Góra Grosza".
Zebrane monety zostaną przekazane Towarzystwu Nasz Dom, które wspomoże potrzebujące dzieci, które nie wychowują się w swoich rodzinach.
Zbieramy wszystkie monety od 1 gr do 5 zł.
Przyniesione monety, posegregowane nominałami, wrzucamy do skarbonek w holu szkoły.
Akcja trwa od 2.11. do 22.12.2021r.

Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu

Wolontariat w roku szkolnym 2020/2021

Koordynatorzy wolontariatu: Beata Lewosz i Agnieszka Cichoń.

13 czerwca 2021

Organizacja samopomocy koleżeńskiej to nie lada wyzwanie, z którym świetnie poradziły sobie nasze Wolontariuszki, po powrocie do nauki stacjonarnej ;)

samopomoc koleżeńska


samopomoc koleżeńska


19 maja 2021

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU zachęca do udziału w akcji charytatywnej UNICEF "PREZENTY BEZ PUDŁA"

Prezenty bez Pudła to produkty humanitarne dostarczane przez UNICEF najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. "Prezenty bez Pudła" to oryginalny sposób na wsparcie działań UNICEF, który łączy radość pomagania z przyjemnością obdarowywania bliskich prezentami. Pomoc jest realna, ponieważ zakupione przez Państwa produkty UNICEF wysyła tam, gdzie są najbardziej potrzebne.
 
Wejdź na stronę https://unicef.pl/chce-pomoc/prezenty-bez-pudla i dowiedz się jak możesz pomóc.
 

18 maja 2021

Podsumowanie akcji „Góra Grosza”
W naszej szkole po raz kolejny przeprowadziliśmy zbiórkę monet w ramach akcji „Góra Grosza”. Organizatorem XXI już edycji jest Towarzystwo „Nasz Dom” z siedzibą w Warszawie. Celem akcji jest między innymi zebranie funduszy na pomoc dla istniejących Domów Dziecka, tworzenie nowych Rodzinnych Domów Dziecka oraz na programy terapeutyczne dla dzieci osieroconych. Nasi Uczniowie bardzo chętnie włączyli się do akcji.
Zebrane pieniądze zostały przeliczone, zapakowane i wysłane. W akcji uczestniczyły wszystkie klasy naszej szkoły. Ogółem podczas XXI edycji „Góra Grosza” zebraliśmy 183,60 zł.

Koordynatorzy wolontariatu: Beata Lewosz i Agnieszka Cichoń

10 marca 2021

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU ORAZ ŚWIETLICA SZKOLNA ORGANIZUJĄ ZBIÓRKĘ NA RZECZ MIEJSKIEGO SCHRONISKA DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT W KATOWICACH. CZEKAMY NA WASZĄ POMOC!

Potrzebne są: koce, karma sucha i mokra, zabawki dla zwierząt, smycze,obroże, szelki,kagańce, miski.
Rzeczy prosimy przynosić do biblioteki szkolnej lub świetlicy szkolnej od 11 marca do 6 kwietnia .

27 października 2020

Szkolne Koło Wolontariatu organizuje akcję charytatywną.

Potrzebna pomoc dla uczennicy naszej szkoły.

Zbieramy :
- artykuły spożywcze (suche z długim terminem ważności),
- artykuły higieniczne,
- środki czystości,
- artykuły szkolne.

Zbiórka trwa od 27 października w bibliotece szkolnej.

23 października 2020

23 października odbyło się spotkanie Wolontariuszy na zajęciach warsztatowych pt: Wolontariat w naszej szkole”. Nasi uczniowie obejrzeli film pt.„ Mała historia dobroczynności„  i tym samym zapoznali się z ideą i historią wolontariatu w Polsce. Wolontariusze podczas kreatywnych zajęć tworzyli wspólnie definicję wolontariatu, zastanawiali się  nad korzyściami płynącymi z pomagania innym oraz cechami charakteru jakie powinien mieć wolontariusz. Uczniowie stworzyli dwa plakaty: jeden dotyczący wolontariatu, a drugi promujący akcję zbiórki na rzecz pomocy uczennicy naszej szkoły. Opiekunowie: A. Cichoń, B. Lewosz

 

do góry