Lektury i podręczniki

Wykaz podręczników i wykaz lektur obowiązujących w roku szkolnym 2021/2022 znajduje się w plikach do pobrania na dole strony.

Wykaz lektur Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Czeladzi w roku szkolnym 2021/2022

KLASA I  

(Nowa Era  „Elementarz odkrywców „)

Wanda Chotomska  „Gdy zamierzasz przejść ulicę”

Julian Tuwim  „Warzywa”

Małgorzata Strzałkowska  „Leśny krasnoludek”

Władysław Bełza  „Katechizm polskiego dziecka”

Danuta Wawiłow  „Marzenie”

Lucyna Krzemieniecka  „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”

Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”

Rafał Witek  „Pierwszaki z kosmosu”

Julian Tuwim „Abecadło”

Maria Kownacka  „Plastusiowy pamiętnik”

Hanna Łochocka  „O wróbelku Elemelku”

Natalia Usenko  „Potwór ekologiczny”

Julian Tuwim „Ptasie radio”

Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)

Marcin Brykczyński „Tata”

Jan Brzechwa „Żaba"

Janina Porazińska  „Pamiętnik Czarnego Noska”

 

KLASA II

(Nowa Era „Elementarz Odkrywców”)

Grzegorz Kasdepke „Detektyw Pozytywka”

Alina i Czesław Centkiewiczowie „Zaczarowana zagroda“

Justyna Bednarek „Niesamowite przygody 10 skarpetek. Czterech prawych i sześciu lewych.“

Danuta Perlak „Kapelusz Pani Wrony”

Waldemar Cichoń „Cukierku Ty łobuzie”

Wanda Chotomska „Dzieci Pana Astronoma”

Jan Grabowski „Czarna Owieczka”

 

KLASA III

(WSiP „Nowi Tropiciele”)

Joanna Papuzińska „Asiunia”

Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”

Maria Kruger „Karolcia”

Hans Christian Andersen „Dziewczynka z zapałkami”

Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia”

Hans Christian Andersen „Królowa Śniegu”

Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą"

Hugh Lofting „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”

 

KLASA IV

 

Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”

Jean - Jacques Sempe Goscinny „Mikołajek”

Adam Mickiewicz „Pani Twardowska” „Pan Tadeusz”(opis przyrody)

Józef Wybicki „Mazurek Dąbrowskiego”

Janusz Christo „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (komiks)

Clive Staples Lewis „Opowieści z Narnii. Lew czarownica  i stara szafa”

Wybrane wiersze K. I Gałczyńskiego, J. Kulmowej, J. Twardowskiego, J. Brzechwy, Wł. Bełzy, J. Tuwima

Wybrane baśnie polskie i europejskie

Wybrane podania i legendy

Lektury uzupełniające:

Paweł Baręsewicz „Ciumkowe historie, w tym jedna smutna”

Hanna Ożogowska „Chłopak na opak”

KLASA V

Molnar Ferenc  „Chłopcy z Placu Broni”

Frances Burnett „Tajemniczy ogród”

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” (zwyczaje i obyczaje)

Bolesław Prus „Katarynka”

Juliusz Słowacki „W pamiętnika Zofii Bobrówny”

Seweryna Szmaglewska „Czarne Stopy”

Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce

Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne.

Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

Lektury uzupełniające:

Lewis Carroll „Alicja w Krainie Czarów”

Andrzej Maleszka  „Magiczne drzewo”

Karol May „Winnetou”

Małgorzata Musierowicz - wybrana powieść

Edmund Niziurski „ Sposób na Alcybiadesa”

Bolesław Prus „ Kamizelka”

Henryk Sienkiewicz „ Janko Muzykant”

Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera”

 

KLASA VI

John Ronald Reuel Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

Henryk Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”

Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz gang oraz gang niewidzialnych ludzi”

Wybrane mity greckie;

Wybrane wiersze Wł. Bełzy, Jana Brzechwy, K. I . Gałczyńskiego, Zbigniewa  Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

Lektury uzupełniające:

Alfred Szklarski -  wybrana powieść

Henryk Sienkiewicz - wybrana nowela

 

KLASA VII

Charles Dickens „Opowieść wigilijna”

Antoine de Saint Exupery  ”Mały Książę”

Adam Mickiewicz „Dziady cz. II”

Juliusz Słowacki „Balladyna”

Henryk Sienkiewicz „Latarnik”

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze”

Agata Christie - wybrany kryminał.

 

KLASA VIII

Aleksander Kamiński  „Kamienie na szaniec”

Ignacy Krasicki „Żona modna”

Henryk Sienkiewicz „Quo Vadis”

Juliusz Słowacki „Balladyna”

Stefan Żeromski „Syzyfowe prace

Sławomir Mrożek „Artysta”

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze”

Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze” , „Tędy i owędy”

Lektury uzupełniające:

Miron Białoszewski „Pamiętnik z powstania warszawskiego” fragmenty

Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze”

Agata Christie - wybrany utwór.

 

 

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki do pobrania
pdf 2021-09-14 Wykaz lektur 2021_2022.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 0
Wykaz lektur 2021_2022.pdf 218.24KB zobacz
pdf 2021-09-09 Podręczniki 2021_2022.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 4
Podręczniki 2021_2022.pdf 255.22KB zobacz
do góry