Lektury i podręczniki

Wykaz lektur i podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2020/2021 znajduje się w plikach do pobrania na dole strony.

WYKAZ LEKTUR

Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka w Czeladzi

w roku szkolnym 2020/2021

KLASA I  

(Nowa Era „ Elementarz odkrywców „)

Wanda Chotomska  „Gdy zamierzasz przejść ulicę”

Julian Tuwim  „Warzywa”

Małgorzata Strzałkowska  „Leśny krasnoludek”

Władysław Bełza  „Katechizm polskiego dziecka”

Danuta Wawiłow  „Marzenie”

Lucyna Krzemieniecka  „Jak się krasnalek z borsukiem na spacer wybierali”

Natalia Usenko „Telegram do śpiącej królewny”

Rafał Witek  „Pierwszaki z kosmosu”

Julian Tuwim „Abecadło”

Maria Kownacka  „Plastusiowy pamiętnik”

Hanna Łochocka  „O wróbelku Elemelku”

Natalia Usenko  „Potwór ekologiczny”

Julian Tuwim „Ptasie radio”

Joanna Papuzińska „Nasza mama czarodziejka” (fragmenty)

Marcin Brykczyński „Tata”

Jan Brzechwa „Żaba

Janina Porazińska  „Pamiętnik Czarnego Noska”

KLASA II

(WSiP  „Nowi Tropiciele”)

Hans Christian Andersen  „Brzydkie kaczątko”

Barbara Kosmowska  „Dziewczynka z parku”

Grzegorz Kasdepke  „Detektyw Pozytywka”

Danuta Wawiłow  „Najpiękniejsze wiersze”

Astryd Lindgren  „Dzieci z Bullerbyn”

Alina i Czesław Centkiewiczowie  „Zaczarowana zagroda“

Justyna Bednarek  „Niesamowite przygody 10 skarpetek. Czterech prawych i sześciu lewych.“

Hans Christian Andersen  „Calineczka”

Danuta Perlach  „Kapelusz Pani Wrony”

Maria Terlikowska  „Drzewo do samego nieba”

Łukasz Wierzbicki  „Afryka Kazika”

KLASA III

(WSiP „Nowi Tropiciele”) 

Joanna Papuzińska „Asiunia”

Marcin Pałasz „Sposób na Elfa”

Maria Kruger „Karolcia”

Hans Christian Andersen „Dziewczynka z zapałkami”

Mira Jaworczakowa  „Oto jest Kasia”

Hans Christian Andersen „Królowa Śniegu”

Agnieszka Frączek „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą

Hugh Lofting  „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”

Roman Pisarski „O psie, który jeździł koleją”

KLASA IV

Jan Brzechwa  „Akademia Pana Kleksa”

Jean-Jacques Sempe Goscinny  „Mikołajek”

Adam Mickiewicz  „Pani Twardowska”,  „Pan Tadeusz” (opis przyrody)

Józef Wybicki  „Mazurek Dąbrowskiego”

Janusz Christo  „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (komiks)

Clive Staples Lewis  „Opowieści z Narnii. Lew czarownica i stara szafa”

Wybrane wiersze: K. I Gałczyńskiego, J. Kulmowej, J. Twardowskiego, J. Brzechwy, Wł. Bełzy,
J. Tuwima

Wybrane baśnie polskie i europejskie

Wybrane podania i legendy

Lektury uzupełniające:

Paweł Baręsewicz  „Ciumkowe historie, w tym jedna smutna”

Hanna Ożogowska  „Chłopak na opak”

KLASA V

Molnar Ferenc  „Chłopcy z Placu Broni”

Frances Burnett  „Tajemniczy ogród”

Adam Mickiewicz  „Pan Tadeusz” (zwyczaje i obyczaje)

Bolesław Prus  „Katarynka”

Juliusz Słowacki  „W pamiętnika Zofii Bobrówny”

Seweryna Szmaglewska  „Czarne Stopy”

Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce

Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne

Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza

Lektury uzupełniające:

Lewis Carroll  „Alicja w Krainie Czarów”

Andrzej Maleszka  „Magiczne drzewo”

Karol May  „Winnetou”

Małgorzata Musierowicz  wybrana powieść

Edmund Niziurski „ Sposób na Alcybiadesa”

Bolesław Prus  „ Kamizelka”

Henryk Sienkiewicz  „ Janko Muzykant”

Mark Twain  „Przygody Tomka Sawyera”

KLASA VI

John Ronald Reuel Tolkien  „Hobbit, czyli tam i z powrotem”

Henryk Sienkiewicz  „W pustyni i w puszczy”

Rafał Kosik  „Felix, Net i Nika oraz gang oraz gang niewidzialnych ludzi”

Wybrane mity greckie

Wybrane wiersze Wł. Bełzy, Jana Brzechwy, K. I . Gałczyńskiego, Zbigniewa  Herberta, Anny Kamieńskiej, Joanny Kulmowej, Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Juliusza Słowackiego, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Jana Twardowskiego oraz pieśni i piosenki patriotyczne.

Lektury uzupełniające:

Alfred Szklarski  wybrana powieść

Henryk Sienkiewicz  wybrana nowela

KLASA VII

Charles Dickens  „Opowieść wigilijna”

Antoine de Saint Exupery  ”Mały Książe”

Adam Mickiewicz  „Dziady cz. II”

Juliusz Słowacki  „Balladyna”

Henryk Sienkiewicz  „Latarnik”

Ernest Hemingway  „Stary człowiek i morze”

Agata Christie  wybrany kryminał.

KLASA VIII

Aleksander Kamiński  „Kamienie na Szaniec”

Ignacy Krasicki  „Żona modna”

Henryk Sienkiewicz  „Quo Vadis”

Juliusz Słowacki  „Balladyna”

Stefan Żeromski  „Syzyfowe prace

Sławomir Mrożek  „Artysta”

Ernest Hemingway  „Stary człowiek i morze”

Melchior Wańkowicz  „Ziele na kraterze”, „Tędy i owędy”

Lektury uzupełniające:

Miron Białoszewski  „Pamiętnik z Powstania warszawskiego” fragmenty

Ernest Hemingway  „Stary człowiek i morze”

Agata Christie  wybrany utwór.

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Pliki do pobrania
pdf 2020-11-26 WYKAZ LEKTUR.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 55
WYKAZ LEKTUR.pdf 215,42KB zobacz
pdf 2020-11-26 Szkolny zestaw podręczników 2020na2021.pdf
zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 57
Szkolny zestaw podręczników 2020na2021.pdf 256,29KB zobacz
do góry