Strona główna/Projekty 2023/2024/Ciekawscy drugoklasiści. Ile wiedzy zmieści się w (..)

Ciekawscy drugoklasiści. Ile wiedzy zmieści się w głowie?

19 kwietnia 2024

08 marzec 2024

Z jakich okazji ślemy pocztówki?

Klasa IIa zrealizowała kolejne zajęcia projektowe "Ciekawscy drugoklasiści. Ile wiedzy zmieści się w głowie?".

Zrealizowaliśmy kolejne zajęcia : Z jakich okazji ślemy pocztówki?

Wysyłanie pocztówek sięga tradycji IXX wieku. Jak wygląda dziś w obliczu technologicznego tempa dynamicznych przemian? Dlaczego warto ją pielęgnować? Podczas zajęć uczniowie zobaczyli film, posłuchali ciekawostek na temat tradycji wysyłania pocztówek. Następnie pracując w grupach przeanalizowali treść i ilustracje przyniesionych pocztówek. Potem poznali budowę pocztówki i wykonali własne projekty. Pisali treść, adresowali pocztówki. Prezentowali ją na forum klasy , opowiadając, z jakiej okazji powstała i kto jest adresatem. Wiedzą kto to adresat i nadawca! Uczniom spodobał się pomysł wysyłania pocztówek z różnych okazji.

10 listopada 2023

Projekt ciekawscy drugoklasiści 2a

Czy pamięć mózgu jest nieograniczona?

Podczas kolejnych zajęć projektowych uczniowie zastanawiali się dlaczego o jednych rzeczach pamiętamy, a o innych zapominamy? Ile informacji mieści się w naszych głowach? Co zrobić, żeby wiedza z nich nie wyparowała? Dowiedzieli się, jak działa pamięć, oraz poznali sposoby skutecznego zapamiętywania informacji.

Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy o rodzajach pamięci. Następnie uczniowie, analizując różne rekwizyty, przywoływali swoje wspomnienia. Dzięki temu uświadomili sobie, że procesy zapamiętywania i przypominania są połączone ze zmysłami. Następnie, pracując w grupach, poznali przykładowe sposoby zapamiętywania informacji, czyli mnemotechniki. Techniki poznane na lekcji uczniowie będą mogli wykorzystywać podczas codziennej nauki. Lekcję uzupełnił film z udziałem neurobiologa, który opowiadał o tym jak mózg zapamiętuje informacje. Dzieci były bardzo aktywne i zaangażowane w zajęcia. Bardzo podobały im się zadania, które mieli wykonać.

23 październik 2023

Zajęcia w ramach projektu „Ciekawscy drugoklasiści. Ile wiedzy zmieści się w głowie?". - Jak trenować myślenie?

Zrealizowaliśmy już pierwsze zajęcia w ramach projektu „Ciekawscy drugoklasiści. Ile wiedzy zmieści się w głowie?". - Jak trenować myślenie ? 

Skąd się biorą pomysły? Jak uczymy się myśleć? Na co dzień zupełnie się nad tym nie zastanawiamy. Ćwiczenie mózgu, rozwijanie kreatywności pomaga nam radzić sobie w sytuacjach stresowych, a nasze pomysły stają się coraz bardziej różnorodne. Uczniowie zostali postawieni w sytuacji problemowej, rozwiązywali zaskakujący problem wykorzystując sporządzony na zajęciach „Plan działania”, zaskoczyli pomysłami, różnorodnością rozwiązań. Byli zaangażowani na zajęciach, pomysłowi i kreatywni. To, jak uczniowie poradzili sobie z zaskakującym problemem, pokazało im, co daje kreatywność oraz jak sprawić, aby w sytuacji zaskoczenia nasz umysł nie zatrzymywał się, ale pracował dynamicznie i płynnie. Podczas zajęć uczniowie zrozumieli, że najważniejsze to zacząć działać, dążyć do rozwiązania problemu i poradzenia sobie z trudnościami. Zajęcia ocenili pozytywnie.

Ciekawscy drugoklasiści. Ile wiedzy zmieści się w głowie?

Projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci w Klasie to cykl 8 lekcji składający się z zaproponowanych scenariuszy, dotyczących wybranej tematyki.
Projekt składa się z 2 etapów: lekcji na rozgrzewkę, które pozwalają na integrację dzieci i oswojenie ich ze swoimi emocjami oraz lekcji tematycznych - związanych z wiodącym tematem projektu.
Lekcje oparte są na Metodzie Pytań i Doświadczeń.
Uczniowie realizując projekt będą wzbogać pracę ze swoim podręcznikiem o doświadczenia i wiedzę naukowców! 
Uczniowie będą ćwiczyć mierzenie temperatury, zbadają właściwości skał, dowiedzą się, jak działa telefon i co zrobić, by bezpiecznie korzystać z prądu. Nauczą się wyciągać wnioski z obserwacji przyrody i tego, co ich otacza.

Etapy realizacji projektu:
Lekcje na rozgrzewkę - zrealizuję z uczniami 2 wybrane scenariusze, które zintegrują klasę i oswoją uczniów z ich emocjami:
Jak ludzie przeżywają emocje?
Jak trenować myślenie?
Czy pamięć mózgu jest nieograniczona?
Jak mówić nie?

Lekcje tematyczne - zrealizujemy 6 wybranych scenariuszy, związanych z tematem projektu. Wykonamy i wybierzemy je wspólnie z dziećmi w dowolnej kolejności:

  • Z czego składa się skała?
  • Dlaczego widzę, czuję i słyszę?
  • Jak zaprojektować ogród?
  • Dlaczego możemy rozmawiać przez telefon?
  • Jak bezpiecznie korzystać z prądu?
  • Jak odczytywać temperaturę?
  • Z jakich okazji ślemy pocztówki? 
  • Dlaczego warto czytać książki? 
  • Jak czujemy muzykę?
do góry